Awaria komputera, co zrobić?

0
732

Jeżeli twój komputer nagle odmówił posłuszeństwa i nie chce się uruchomić to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ któryś z podzespołów elektronicznych np.: płyta główna lub dysk twardy. Przed oddaniem sprzętu do serwis komputerowy warszawa wola warto samodzielnie przetestować swój komputer i stwierdzić co może być przyczyną awarii. Czasami awarię uda się zlikwidować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zobacz jak radzić sobie, gdy komputer nie chce się uruchomić i co może być przyczyną tego problemu.

Komputer nie chce się uruchomić – główne przyczyny?

Jeżeli komputer się uruchamia, ale w momencie wejścia do systemu Windows wyłącza się to przyczyną awarii może być awaria systemu operacyjnego Windows.

Aby się przekonać czy winowajcą jest system Windows, czy może coś sprzętowego – spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym (przy starcie naciskaj klawisz F8, aby otworzyć menu wyboru).

Jeżeli uda się uruchomić komputer – to możesz założyć, że niesprawny jest system – przeskanuj go pod kątem wirusów, zaktualizuj lub ewentualnie przywróć do wcześniejszych ustawień (funkcja przywracania systemu).

Komputer nie reaguje i się nie włącza

Najgorszym przypadkiem usterki jest, gdy komputer nie chce w ogóle wyjść poza BIOS, albo całkiem się nie uruchamia. Przy każdorazowym uruchomieniu systemu, komputer wykonuje procedurę POST aby sprawdzić ewentualne nieprawidłowości. Jeżeli wszystko jest w porządku kończ się to zazwyczaj jednym piknięciem i przejściem do kolejnego okna.

W przypadku znalezienia błędów – z głośniczka systemowego wydobywa się charakterystyczny dźwięk (liczba piknięć), które sygnalizują usterkę Biosu. Wtedy nie włącznie trzeba się udać do serwisu komputerowego.

Co zrobić gdy komputer nie chce się włączyć?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić za pomocą procedury POST co może być przyczyną awarii, warto spróbować na początku przeczyścić komputer z kurzu. Duża zawartość zabrudzenie od kurzu powoduje przegrzanie się komputera, co powoduje jego wyłącznie.

Kolejnym etapem jest wymiana zasilacza – warto pożyczyć na chwilę od kolegi sprawny zasilacz i spróbować przy jego pomocy uruchomić komputer. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to odłączmy wszystkie zbędne napędy i spróbujmy przy mniejszym obciążeniu wystartować peceta.

Częstym błędem jest także usterka pamięci RAM – spróbujmy wyłożyć jedną z kości i spróbować uruchomić komputer, jeżeli się to powiedzie to znaczy, że pamięć jest uszkodzona.